„Ważne żeby się rozwijać” – wywiad z The Washing Machine

14 grudnia 2011 00:27

Chociaż The Washing Machine dopiero co wydali swój debiutancki album, to mogą pochwalić się niemałym doświadczeniem. Wystąpili w każdym zakątku Polski, słyszeli ich także w Londynie. Krzysztof Drewniak, basista formacji, opowiedział nam o drodze, którą zespół przeszedł aby wydać swój pierwszy krążek „Into The Sun”.

GIM:Długo kazaliście czekać na swój debiut. Co zajęło wam najwięcej czasu – nagrywanie krążka czy poszukiwanie właściwego wydawcy?

K.D.-Nagranie krążka przebiegło bardzo sprawnie. Przekraczając próg studia  mieliśmy przygotowanych 14 utworów. Problemem był tylko zegar wiszący na ścianie, skrupulatnie odliczający czas sesji nagraniowej.   Nie siedzieliśmy miesiącami dłubiąc drobiazgowo w każdym utworze. Nie o to nam chodziło. Plan był jasny – zamknąć pewien etap zespołu tymi nagraniami. O kolejne miesiące przesunęło się poszukiwanie wydawcy co wydłużyło czas wydania materiału.

GIM-Wasz debiut ukazał się w Polskim Radiu, jak udało się wam namówić wytwórnię, która zazwyczaj wspiera artystów śpiewających głównie po polsku?

K.D.-Zrobiliśmy tylko jedno – wysłaliśmy  płytę do Polskiego Radia. Po jakimś czasie otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź: jesteśmy zainteresowani wydaniem The Washing Machine. Cała machina ruszyła i efektem tego jest płyta „Into The Sun”.

GIM-Zależało wam na tym żeby materiał ukazał się w wielkiej wytwórni?

K.D.- Oczywiście, ale pod jednym warunkiem, że nikt nie będzie ingerował w naszą twórczość. Polskie Radio przedstawiło ofertę, która zaakceptowaliśmy bez dwóch zdań. Zależało nam również aby dotrzeć z tym materiałem do grona nowych odbiorców, którzy nie mieli wcześniejszej styczności z naszą muzyką. Bardzo ucieszył nas fakt, że radiowa trójka objęła patronat medialny nad płytą. Patrząc na nasze realia to bardzo dobrze trafiliśmy.

GIM-Gracie surowego rock’n’rolla – jakie są wasze  inspiracje?

K.D.- Każdy z nas słucha zupełnie innej muzyki, co jest wielkim plusem. Na pewno nie kierujemy się typowym schematem „ave rock” i nic poza tym . To błędne podejście, które często obserwuję u muzyków. Słuchamy nowości, obserwujemy rynek wydawniczy, pojawiające się zespoły. Ważne żeby się rozwijać. Osobiście moje muzyczne spektrum jest dość szerokie od muzyki filmowej, jazzu po np. Led Zeppelin, Ladyhawk czy ostatnio niemiłosiernie przeze mnie katowane Jane’s Addiction.

GIM-Wasz materiał który gracie w ramach występów z filmem „Gabinet Doktora Calligari” prezentuje bardziej eksperymentalne oblicze waszego zespołu. Czy na debiucie również pozwalacie sobie na eksperymenty, czy może raczej stawiacie na konkretne przebojowe kawałki?

K.D.-Gabinet Dr Caligari uratował zespół od pójścia na muzyczne dno. Zaczęliśmy mocno eksperymentować, gra inaczej niż dotychczas. Doktor Caligari zawładnął naszymi umysłami . Muzycznie zmieniliśmy się o 180 stopni. Na płycie jest kilka utworów, w których słychać ostre inspiracje filmowe.

GIM-Jak na debiutantów macie za sobą spore doświadczenie na krajowej scenie. Nastawiacie się na komercyjny sukces?

K.D.-Jak sprzedamy 20 tyś płyty to wtedy będziemy się nad tym zastanawiali.To się okaże w praniu. Na pewno w 2012 roku ruszamy z koncertami i promocją płyty do UK. To już pewne.

GIM-W informacji prasowej chwalicie się, że poznaliście osoby odpowiedzialne za sukces takich gwiazd jak: „Madonna, Kings Of Leon, Arctic Monkeys, Kaiser Chiefs” – jak to faktycznie przełożyło się na waszą karierę?

K.D.– Nigdy się nie spodziewaliśmy że poznamy takich ludzi, a tym samym, że otrzymamy od nich aż tak pozytywne noty. Po pierwsze w Anglii pokazaliśmy że wiemy czego chcemy i że mamy coś do zaoferowania  pod względem muzycznym, po drugie w dużym stopniu pomogło nam to również podnieść renomę zespołu na naszym rodzimym rynku. W Anglii na pewno pojawimy się jeszcze z niejedną trasą.

GIM-Jakie plany na najbliższą przyszłość?

K.D.- Promocja płyty, koncerty, przygotowywanie materiału na płytę nr 2

Marcin Bieniek, grudzień 2011

fot:materiały prasowe


Dodaj swój komentarz


E-mail (wymagany, nie publikowany)

Zobacz wszystkie wywiady ›