Piosenki o miłości i przemijaniu – wywiad z liderem zespołu Zakopower

4 kwietnia 2012 14:10

Tuż po wyjątkowym koncercie w Rybniku, Sebastian Karpiel-Bułecka, lider zespołu Zakopower , opowiedział nam dlaczego warto pomagać innym oraz pielęgnować unikatową regionalną kulturę.

Górnośląski Informator Muzyczny:W tym roku, już po raz czwarty, fani zespołu Zakopower mieli okazję uczestniczyć w Waszym koncercie na Śląsku. Dziś cel był szlachetny, zagraliście koncert charytatywny na rzecz pacjentów gliwickiego hospicjum. Czy lubisz pomagać innym?

Sebastian Karpiel-Bułecka: Staram się pomagać, staram się oddawać odrobinę z tego co dostałem od życia. Uważam, że to jest obowiązek nie tylko mój, ale też ludzi, którym udało się w życiu osiągnąć jakiś sukces, którzy mogą robić to co kochają.

GIM:Czy przekaz, jest ważną częścią waszych tekstów? Czy uważasz, że temat przemijania został całkowicie wyparty w dzisiejszych czasach w których króluje kult młodości?

Sebastian Karpiel-Bułecka: Teksty na płycie odzwierciedlają nasze postrzeganie świata. My akurat na przemijanie zwracamy uwagę, bo uważam że jest nieodłączną częścią naszego życia. Śmierć w ogóle, jest częścią naszej egzystencji, więc dlaczego o niej nie śpiewać, to nie jest nic złego, nienaturalnego, każdego z nas to dotyczy i dlatego śpiewamy też o takich sprawach. Ale ta płyta nie tylko zawiera teksty dotyczące poważnych spraw, jest tam tez parę pogodnych piosenek.

GIM:Podstawowy skład zespołu Zakopower to kwartet góralski, mimo to można powiedzieć, że nie zamykacie się w skansenie tradycji, jesteście otwarci na nowe brzmienia. W waszej twórczości przeplatają się różne style muzyczne. Mamy zespół Trebunie Tutki, który koncertuje z muzykami z Jamajki, Wy z muzykami z Senegalu czy Kuby. Jakich wyjątkowych artystów z zagranicy zaprosiliście do prac nad płytą „Boso”?

Sebastian Karpiel-Bułecka: Na płycie „Boso” nie pojawił się nikt z zagranicy, nagraliśmy ją sami. Natomiast na wcześniejszych płytach pojawiali się muzycy. Był to na przykład Nigel Kennedy, który zagrał na skrzypcach elektrycznych na „Na siedem”.

GIM:Czy jesteś kolekcjonerem instrumentów? Czy zdarza Ci się z dalekich podróży przywozić jakieś nietypowe instrumenty muzyczne?

Sebastian Karpiel-Bułecka: Czasem mi się zdarza, aczkolwiek dawno nie kupiłem sobie żadnego nowego instrumentu z podróży.

GIM:Pojawiłeś się na ostatniej płycie Grzegorza Turnaua „Fabryka Klamek”. Jesteś artystą, który bierze udział w wielu projektach i konfiguracjach muzycznych. W styczniu miałeś okazję zmierzyć się z arią z opery Don Giovanni Mozarta pod tytułem „La Ci Darem La Mano”. Czy podczas tych dwóch występów nastąpił jakiś moment, w którym pomyślałeś – nie dam rady, nie wyciągnę danej skali.

Sebastian Karpiel-Bułecka: Nie. Co prawda jak dostałem tą propozycję to miałem obawy, a ale w miarę jak przygotowywałem się do koncertu, oswajałem się z materiałem. Natomiast kiedy wychodzi się na scenę idzie już samo…

GIM: W Zakopanem pojawił się pomysł wprowadzenia do szkół lekcji gwary, na wzór Kaszubów, którzy pielęgnują swoją tradycję i język regionalny postanowili wprowadzić do szkół. Co o tym sądzisz?

Sebastian Karpiel-Bułecka: Czemu nie, pewnie! To jest część naszej polskiej kultury, więc trzeba to podsycać, pielęgnować. Myślę, ze górale powinni dobrze posługiwać się gwarą, ale też po winni znać język polski, literacki.

GIM: Czy sukces, jaki niewątpliwie wpisał się w historię albumu „Boso”, sprawił że już powoli myślicie o materiale na nową płytę?

Sebastian Karpiel-Bułecka: Jeszcze nie. Żeby zrobić coś nowego trzeba się zdystansować, odpocząć. My w tej chwili nie mamy na to miejsca, bo cały czas gramy koncerty, jesteśmy w trasie.

 GIM:Dziękuję za rozmowę

 Katarzyna Dębowska, 31 marca 2012

fot. Nikki Setnik


Dodaj swój komentarz


E-mail (wymagany, nie publikowany)

Komentarze (0)

  1. Ada pisze:

    Koncert Zakopower w Rybniku był extra, proszę o więcej!! A Sebastian pełna kultura, rozdawał autografy no i wymarzone zdjęcie z liderem zespołu.

  2. justyna pisze:

    Fajny wywiad! koncert w Zabrzu rewelacyjny!!!


Zobacz wszystkie wywiady ›