LIPALI – „Nie oceniam, gram”

3 września 2012 21:02

Kiedy kilka lat temu Tomasz Lipnicki ogłosił, iż jego nowym wcieleniem muzycznym będzie zespół LIPALI, nikt nie spodziewał się chyba, że ten charyzmatyczny artysta nie poradzi sobie z nowym składem. Dziś już wiadomo, że Lipa konsekwentnie realizuje swoje zamysły artystyczne a jak mu to wychodzi każdy może ocenić sam. Panie i Panowie przed wami wspomniany lider LIPALI.

Grzegorz Luzar: Jesteście świeżo po wizycie w Jarocinie. Jakie wrażenia, było gorąco czy tylko letnio? Przede wszystkim ciekawi mnie jak obecnie postrzegasz nową bądź co bądź formułę tego festiwalu?

LIPA: Było gorąco, ludzie rozbawieni, roztańczeni i upiwieni. Myślę że zostało coś ze starego, punkowego klimatu.

Lipali to zespół regularnie koncertujący. Od niedawna daje się zauważyć, że pojawiacie się na praktycznie wszystkich większych imprezach/festiwalach plenerowych w Polsce. To zasługa managementu czy niejako skutek reaktywacji koncertowej Illusion ?

Dwa w jednym. Świetna robota Tomka Grońca i całej ekipy MusicArt. Zapewne reaktywacja Illusion pomogła w realizacji koncertów Lipali.

W zeszłym roku ukazało się akustyczne dvd Lipali. Koncert zdecydowanie wart uwagi zarówno od strony tego co zaprezentowaliście muzycznie jak i wizualnie. Wszystko wyszło tak jak chcieliście czy jednak coś byś teraz zmienił w efekcie finalnym ?

Jestem bardzo zadowolony z efektu końcowego, nie zmieniałbym nic.

Przygotowaliście nową płytę. Nagrania jak sądzę już za wami. Czego będzie można się spodziewać po nowym krążku? Będą radykalne zmiany a może inne niespodzianki ?

Pytanie z rodzaju” jak na nie sensownie odpowiedzieć?” 🙂 Zatrudniliśmy cyrk, kilku polityków oraz surykatki. Będzie to widzialne w kilku piosenkach ale to nadal stare, dobre Lipali.

Nagraliście już 4 pełne albumy jak z perspektywy czasu oceniasz te płyty ?

Wychodzą powoli z wieku dziecięcego, cieszę się że im jeszcze wąsy nie rosną.

Są jakieś doświadczenia związane z Lipali, które uważasz za przykre? A może jakieś decyzje, które uważasz iż zostały błędnie podjęte. Pytam bo niejednokrotnie artyści patrząc wstecz zmienili by kilka faktów. Jak jest z Tobą i Lipali ?

Przykre są koncerty w klubach które nie posiadają garderoby. Ale czego się nie robi dla kasy:)

Odkąd pamiętam teksty jakie pisałeś zawsze były warte uwagi słuchacza. Pisane po polsku bez zbędnego mydlenia oczu. Jak Ty jako ich autor postrzegasz swoje liryki ?

Dyrdymały i bla bla bla generowane przez program komputerowy z błędnymi danymiwejściowymi. Czekam na nagrody związku literatów i zbieraczy puszek.

Stanowicie bardzo zgrane trio. Nie ma przerostu formy nad treścią a jednocześnie są wszystkie elementy konieczne do osiągnięcia zamierzonego efektu końcowego. Wyobrażasz sobie obecnie ten zespół z innymi załogantami ?

Wyobraźnia moja nieograniczoną jest, nawet fizyka kwantowa mi wchodzi do głowy, nie mówiąc już o możliwości grania z innymi ludźmi. Tiaaa….ale Lipali to by już nie było. Lipali to nas trzech bądź dwoje choć pojedynczo nie bardzo.

Twój wokal od zawsze jest jednym z bardziej charyzmatycznych na krajowej scenie rockowej i nie tylko. Dbasz jakoś szczególnie o struny głosowe ?

Tak, mam taki mały szaliczek który wpuszczam do gardła na noc owijając nim struny.Oprócz tego często wrzeszczę na siebie. Strach pomaga utrzymać gardło na odpowiednim poziomie skupienia:)

Nie mogę nie zadać pytania o Twój wizerunek. Jesteś od lat zafascynowany tatuażami.Masz jeszcze wolne miejsca na ciele? Chyba, że odpuściłeś już to wciągające hobby?

Miejsca ci u mnie dostatek a gdy zbraknie, zawsze jest jeszcze wewnętrzna strona.

Jak oceniasz pozycje Lipali na rynku muzycznym w Polsce? Jest dobrze czy raczej masz sporo negatywnych odczuć?

Nie oceniam, gram.

Jakie plany na najbliższą przyszłość? Kiedy premiera nowej płyty? Będzie zmasowany atak koncertowy czy tylko weekendowe koncerty w całym kraju?

LIPA:Płyta powinna pokazać się w sklepach 01.10.2012, na stronie internetowej można zamawiać już dziś i zapewne posmakować parę dni wcześniej.
QLOS: Co do koncertów będą dwa premierowe 30.09 Warszawa-klub Hybrydy i 1.10 Gdańsk-klub Parlament. Jeśli chodzi o trasę zaczynamy 12.10 w Katowicach-klub Kultowa

Ostatnie słowo w imieniu zespołu należy do Ciebie. A Ja dziękuję za poświęcony czas.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie. Ostatnim słowem będzie : „zymotic”.

rozmawiał Grzegorz Luzar
sierpień 2012

foto:lipali.net

 


Dodaj swój komentarz


E-mail (wymagany, nie publikowany)

Zobacz wszystkie wywiady ›