Robert Brylewski – „Kryzys w Babilonie”, Wydawnictwo Literackie, 2012

13 września 2012 10:46

Najważniejsza ze wszystkich

Krajowe wydawnictwa literackie w ostatnim czasie rozpieszczają fanów polskiego punk rocka. Co jakiś czas na rynku pojawiają się książki dokumentujące rozwój niezależnej muzyki w latach 80. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Czytelnicy ledwo co zdążyli odłożyć autobiograficzną książkę Tomasza Budzyńskiego, a tu już na sklepowych półkach zagościł wywiad rzeka z Robertem Brylewskim, legendą polskiego punk rocka. I chociaż on sam na wszelkie szumne tytuły reaguje alergicznie, to nie da się ukryć, że zasługi Brylewskiego na polu muzycznym są całkiem spore. Począwszy od Kryzysu, przez Armię na Izraelu kończąc – każda z tych formacji wytyczała zupełnie nowe ścieżki na krajowej scenie. I chociaż biografię Brylewskiego zdążyło wyprzedzić kilka innych książek dokumentujących tamten okres, to trzeba przyznać, że „Kryzys w Babilonie”, z uwagi na niezwykły życiorys muzyka, jest najważniejszą z nich.

Nie wiem jak Brylewski radzi sobie z pisaniem dłuższych form, ale dzięki Bogu nie podjął się spisania swoich wspomnień samodzielnie. Muzyk poprosił o pomoc w napisaniu książki Rafała Księżyka – znawcę polskiej sceny alternatywnej, autora znakomicie przyjętej biografii Tomasza Stańki. Księżyk nie tylko zebrał opowieści Brylewskiego w jedną spójną całość, ale przede wszystkim swoimi pytaniami wydobył na światło dzienne fakty, o których pewnie sam bohater książki zdążył już zapomnieć. Dzięki temu czytelnik otrzymuje wyczerpujące informacje na temat licznych projektów muzycznych Brylewskiego i czasów, w których przyszło im działać. Wielką zaletą książki jest zdrowy dystans, jaki w swoich pytaniach zachowuje Księżyk. Autor stara się nie wchodzić zbytnio w prywatność Brylewskiego. Jeśli już pyta o sprawy osobiste, jak relacje z przyjaciółmi i rodziną, to pozwala swojemu rozmówcy odpowiadać na tyle na ile ma ochotę. Sam nie drąży tego typu tematów. Dzięki temu nie odwraca uwagi od rzeczy najważniejszej – muzyki.

„Kryzys w Babilonie” to doskonałe kompendium wiedzy dla młodych muzyków, zaczynających swoją przygodę z graniem. Książka jest naszpikowana wciągającymi anegdotami związanymi z działalnością każdego ze składów, w których Brylewski miał swój wkład. Muzyk zdradza tajniki brzmienia poszczególnych płyt oraz pasjonująco opowiada o różnorodnych sposobach komponowania i nagrywania muzyki. Gdzieś między wierszami uczy, że 75 procent działalności każdego zespołu to rozmowa między muzykami, a pozostałe 25 to gra na instrumentach. Jeśli te proporcje zostaną zachowane – sukces gwarantowany. I chociaż Brylewski przyznaje, że w dzisiejszych czasach brakuje mu środowiska muzycznego, tak żywego i intensywnego jak w poprzednich dekadach, to z książki dowiadujemy się, że nie narzeka na brak zajęć. Z oficjalnych źródeł wiadomo, że w przyszłym roku do sklepów trafi nowa płyta Brygady Kryzys, a na ekranach kin pojawi się wyczekiwany film „Polskie gówno”, w którym Brylewski gra jedną z głównych ról.

 Marcin Bieniek


Dodaj swój komentarz


E-mail (wymagany, nie publikowany)

Zobacz wszystkie wywiady ›