Raz Dwa Trzy – „20 lat”, wyd. 4everMusic, 2010r.

31 marca 2011 22:49

Grupa Adama Nowaka postanowiła podsumować udany dla niej rok 2010, a zarazem 20-lecie swojej działalności i wydać pierwszy w swojej karierze album koncertowy. Nie nastawiajcie się na sztampowy krążek typu „the best of”. Muzycy postarali się, by to dwupłytowe wydawnictwo brzmiało ambitnie i inspirująco.

Raz Dwa Trzy do niedawna znajdowali się na mojej liście w czołówce artystów których z chęcią zobaczyłbym na miękkim dywanie kameralnego MTV Unplugged. Delikatne kompozycje grupy, zwłaszcza te z ostatniej płyty „skąDokąd” bez zbędnych zmian aranżacyjnych idealnie wpasowałyby się w konwencję programu. Poza tym grupa dowodzona przez Adama Nowaka, to formacja na tyle zasłużona, że udział w legendarnym programie po prostu im się należy. Jednak po wysłuchaniu płyty „Raz Dwa Trzy. 20 lat” można z czystym sumieniem powiedzieć, że nic tam po nich. Zespół właśnie wydał jeden z najpiękniejszych albumów koncertowych, które ukazały się w ostatnich latach.

Koncert odbył się w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku 28 września 2010 roku, w towarzystwie orkiestry kameralnej Hanseatica oraz niezwykłych gości. Utwory zostały dobrane według bardzo prostego klucza. Adam Nowak po zakończeniu jednego z pierwszych utworów stwierdził : „Zagramy dzisiaj piosenki nie najbardziej znane, ale takie które bardzo dobrze gra się z orkiestrą”. Czy wybór okazał się trafiony? Nie da się ukryć, że aranżacje orkiestrowe, rozpisane w kameralny sposób, dodały utworom nowego blasku. Tak jest bez wątpienia z otwierającym „Zgodnie z planem”. Kawałek w lekko podrasowanej wersji, wypada olśniewająco.

Ostatni krążek grupy „skąDokąd” nie wywołał tak wielkiego medialnego szumu, jak poprzednie płyty „Trudno nie wierzyć w nic” czy album z utworami Agnieszki Osieckiej. Na szczęście płyta została doceniona przez fanów o czym świadczą wyniki sprzedaży (w czerwcu album zdobył platynę za 30 000 sprzedanych egzemplarzy) oraz niesłabnąca frekwencja na koncertach. To bez wątpienia jedna z ważniejszych ubiegłorocznych polskich płyt. Prezentuje Raz Dwa Trzy w bardzo dobrej formie.

Grupa z pewnością jest dumna ze swojego ostatniego dzieła, gdyż zdecydowała wykonać na koncercie, aż 6 utworów z płyty. I to na samym początku. Koncert otwiera wspomniana piosenka „Zgodnie z planem”. Po niej przychodzi kolej na singiel „Dalej niż sięga myśl”, „Skąd przybywasz” i kolejne, : „Już”, „Tylko we mgle błądzi człowiek”, „Oto papieros w dłoni”. Słuchacze zaznajomieni ze starszą dyskografią zespołu poczują się swobodniej na drugiej płycie wypełnionej takimi utworami, jak „W wielkim mieście” czy „Talerzyk”.

Dobrym pomysłem było zaproszenie gości, w tym zespołu Dagadana, który wykonał ukraińską wersję utworu „Jestem tylko przechodniem”. Wielkim atutem płyty jest to, że zespół zachował na płycie wszelkie wpadki i niedociągnięcia, które zdarzyły się podczas koncertu. Dzisiejsza technika umożliwiłaby poprawki w studiu, jednak słychać wyraźnie, że zespół ceni sobie szczerość nie tylko w przekazie płynącym z tekstów.

Album upamiętniający 20-lecie grupy Raz Dwa Trzy w pełni oddaje potencjał, a także drogę rozwoju jaką zespół przeszedł w trakcie tego okresu. Od prostych kabaretowo-rockowych piosenek, po melancholijne kompozycje wypełnione filozoficznymi tekstami. Oby tak dalej.

 

Marcin Bieniek


Dodaj swój komentarz


E-mail (wymagany, nie publikowany)

Zobacz wszystkie wywiady ›