Klake / Krojc – „Replica”,wyd. InnerGuN Records, 2012

15 listopada 2012 22:35

Cisza i spokój

Solowa dyskografia Jakuba „Krojca” Pokorskiego, do niedawna gitarzysty Lao Che, rozrasta się w imponującym tempie. Pod koniec roku światło dzienne ujrzy trzeci album muzyka zatytułowany „Pirx”, następca wydanego w 2011 „Odludka”. Zanim jednak krążek trafi do słuchaczy warto przypomnieć o innej tegorocznej premierze Krojca. Muzyk wspólnie z multiinstrumentalistą Bartkiem Ujazdowskim ukrywającym się pod pseudonimem Klake, wydał w maju niewielką epkę, która na tle jego wcześniejszych wydawnictw brzmi dość zaskakująco.

Dotychczasowe dokonania Krojca były próbą odnalezienia własnego miejsca na scenie elektronicznej. „Kid 78” to swego rodzaju powrót do świata dźwięków zapamiętanych w dzieciństwie. Z kolei „Odludek” prezentował o wiele mroczniejszą muzykę, w której można było doszukać się inspiracji neurotycznym ambientem spod znaku Jacaszka. Oba wydawnictwa, choć nie wprowadzały żadnej rewolucji na krajowej scenie elektronicznej, to udowadniały, że Krojc poza Lao Che jest bardzo wartościowym muzykiem, które nie ma zamiaru być niczyją kopią.

Słowa te potwierdziły się na epce „Replica”, na której Krojc podzielił kompozytorskie obowiązki z Klake. Bartek Ujazdowski okazał się bardzo interesującym kompanem. Absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, obecny na scenie od 2000 roku, na swoich solowych płytach porzucał sztywny akademicki rygor i w interesujący sposób nawiązywał do muzyki filmowej, tradycji jazzowej i nowoczesnych brzmień z pogranicza trip-hopu. Echa tych inspiracji słychać także na „Replice”. Choć to zaledwie sześć utworów, to jako całość robią spore wrażenie.

Nie przypominam sobie, by w ostatnim czasie, ktoś z takim wyczuciem i pomysłem produkował w Polsce utwory, w których pop zderzałby się z klimatami oscylującymi wokół takich gatunków jak downtempo czy trip-hop. Otwierające epkę utwory „Reflection” i „Someone” to spokojne ballady zbudowane na leniwym motywie gitarowym i nienarzucającym się głosie Klake. „Rooftop Summer” płynie wolno niesiony jazzową linią kontrabasu. Najciekawsze na płycie „Out Of Time” i „No Way Out” to kompozycje, których nie powstydziłby się Massive Attack. I nie ma w tym cienia przesady.

Jeśli szukacie w krajowej muzyce zaskoczeń, to nie znajdziecie ich na pierwszych stronach popularnych portali czy w ofercie dużych wytwórni. Tacy artyści jak Krojc i Klake pokazują, że najciekawsze rzeczy w polskiej muzyce dzieją się poza głównym obiegiem. „Replica” to obok debiutu UL/KR jedno z najbardziej zaskakujących polskich wydawnictw 2012 roku.

Ocena: 8/10

Marcin Bieniek


Dodaj swój komentarz


E-mail (wymagany, nie publikowany)

Zobacz wszystkie wywiady ›