Fireinthehole – „Digital Rebels”,wyd.Manufaktura Legenda ,2012

6 marca 2012 17:06

Fireinthehole to jeden z najciekawszych i najbardziej unikalnych zespołów jaki na przestrzeni lat ukazał się w naszym kraju. Należy tutaj zacząć od tego, że jest to pierwsza grupa w Polsce, która wykonuje muzykę drum’n’base na żywych instrumentach. Dodatkowo ich muzyka urozmaicana jest melodiami Jamajskimi i wstawkami z zakresu psychodelic. Wszystko to doprawione jest pięknym, soulowym głosem Bajki, która zyskała sobie uznanie fanów i jurorów II edycji X Factor. Mamy zatem elementy układanki, które w połączeniu tworzą świetny muzyczny obraz, który zyskał uznanie największych, w tym legendarnego Dreadzone’a oraz światowej klasy wykonawcy dubu, Zion Train. Warto wspomnieć również o koncertach katowickiego zespołu, bo to właśnie one wywierają taki wpływ na wszystkich, którzy mieli okazje tego doświadczyć. Muzykę na koncercie wykonują na żywo, wszystko tworzone jest tu i teraz. Sprawia to, że koncert jest znacznie ciekawszy, a muzyka nie jest tylko puszczonym z płyty kawałkiem, lecz czymś żywym, tak jak na koncert przystało. Fireinthehole zanotowało już kila sukcesów. Do najpoważniejszych zaliczymy wygrane na przeglądach  FAZA 2007, One Love Fresh Sound, Ostróda Reggae Festival w 2008 roku oraz Maj Music Festival w 2009 roku. Posłuchać możemy ich również na krążku „Dub out of Poland vol. 3” oraz na limitowanej płycie, która była dodatkiem do magazynu Free Colours . Jako przełom, czy przynajmniej poważny krok na przód, możemy uznać występ Fireinthehole na wspólnych koncertach z Dreadzone w Warszawie czy Zion Train. Ci ostatni zachwycili się tak polskim zespołem, że wystąpili na jego płycie i zaproponowali dystrybucje singla na całym świecie. Czyż to nie wymarzony przebieg spraw?

„Digital Rebels” to z pewnością kolejny sukces i kolejny krok na przód, którzy może na długo usadowić zespół w czołówce europejskiej sceny drum’n’base. Czego powinniśmy się spodziewać po płycie? Jeśli komuś spodobały się wcześniejsze muzyczne dokonania kapeli, płyta ta na pewno zaspokoi niedosyt, jaki zostawił po sobie singiel. Mamy tutaj wszystko co w Fireinthehole najlepsze. A udział gwiazd, ponieważ oprócz wspomnianych światowych muzyków z Zion Train,  mamy również naszego rodzimego trębacza Adama Barona, znanego przede wszystkim z Pink Freud czy Lion Vibrations, oraz słynną sekcję dętą Crispy horns, zapewni niezapomniane przeżycia. Nad wszystkim czuwał jeden z najlepszych na świcie fachowców od masteringu, Tom Meyer. Dzięki temu debiut zespołu nabrał prawdziwie światowego wydźwięku.

Album zawiera 10 kawałków, które wyróżniają się niesamowita pulsacją i przede wszystkim różnorodnością. Mamy zatem klubowe brzmienia zapędzające się czasem wręcz do jazzu,a to głównie za sprawą Hornsów, jak w kawałku Stay, czy trąbki w zaskakującym i pełnym zabawy utworze Jazzmachine. Typowe jamajskie brzmienie dostarczy nam kawałek Drama w dwóch wersjach, klasycznej i zremiksowanej przez Zion Train. Najbardziej charakterystyczne drumowe melodie Fireinthehole zaprezentuje w takich pozycjach jak 177, Digitalica czy choćby Time Of Need. Odbiór piosenek zmienia się znacznie dzięki wokalistce. Ania zapewnia swoim głosem znaczne złagodzenie muzyki, dzięki czemu wciąż będziemy dryfować między klimatycznym soulem, a rozgrzewającym drum’n’basem. Dostrzeżemy to zwłaszcza w kawałkach New Creation i Cosmic Paradox.

Debiut Fireinthehole jest po prostu wymarzony. Wsparcie jakie otrzymali z różnych stron wręcz zadziwia, lecz z drugiej strony nie powinno być to dla nas zaskoczenie. Jest to bardzo obiecujący zespół, który posiada dużo pomysłów, werwy i polotu. Kto nie chciałby współpracować z tak inspirującymi osobami. Miejmy nadzieję, że Fireinthehole rozkręci się na dobre i uraczy nas kolejnymi tak dobrymi płytami.

Przemysław Spadło


Dodaj swój komentarz


E-mail (wymagany, nie publikowany)

Komentarze (0)

  1. ted pisze:

    Mam te płytę !!! Płyta chodzi w kółko i się nie nudzi. Dziw że to polskie jest – taki poziom !!


Zobacz wszystkie wywiady ›