Bruno Shulz – „Nowy Lepszy Człowiek”- wyd.S.P. Records, 2010

19 listopada 2010 17:45

Bruno Shulz już na wcześniejszych płytach pokazał iż jest grupą świetnych muzyków „Nowy Lepszy Człowiek” to kolejny krok do przodu a zarazem koniec etapu dojrzewania. Trzecia płyta zwykle pokazuje w jakim miejscu znajduje się dany zespół, i nowa płyta Bruno Shulz winduje ich do czołówki polskiego rocka. Kielczanie to zespół jakich brakuje nad Wisłą i choć muzyka jaką grają nie może być już określana mianem zjawiska to jednak w polskich realiach to prawdziwy,nowy,  lepszy produkt.

Poprzednie płyty zespołu przesiąknięte były garażowym brzmieniem, na ostatniej produkcja płyty jest już bardziej sterylna i dopracowana. Od pierwszych dźwieków „Lepszy Czlowiek” wygląda atrakcyjnie . Otwierajacy płytę „Chcę Patrzeć Na Ciebie” to idealne wprowadzenie. Z przestrzeni lekko placebo’wych dźwięków przedziera sie Karol Stolarek (voc) skandując „chcę patrzeć na ciebie na podbitym kontraście”. Od razu słychać że Bruno obrał dobry kierunek. Nastepny na płycie „Szybki Swiat” to juz klasa światowa i  pewniak rockowych dyskotek…o ile takowe jeszcze istnieją. Zresztą nie tylko „Szybki Świat” ale również ”Wchodzisz czy wychodzisz?” czy „Połącz, rozłącz, zapomnij” to doskonałe rockowe utwory,godne najlepszych rockowych rozglosni swiata. Karol Stolarek dysponuje pełnym możliwosci i  ekspresji głosem czego najlepszym dowodem jest „Połącz, rozłącz, zapomnij”. Teksty (w całości po polsku) to historie opisujące tęsknotę za prawdziwymi relacjami między ludźmi („Szybki Świat), a także ukazujące kondycję współczesnego młodego człowieka, pełnego wrażliwosci, szukajacego kontaktu z drugim człowiekiem we współczesnym, zglobalizowanym świecie. Słowa Stolarka w połączeniu z muzyką wprowadzają ciepły niepokój który swego czasu towarzyszył Myslovitz.

Mozna Bruna porownywac do Placebo, The Killers, czy The Strokes, ale cała ta wyliczanka to w żadnym wypadku oskarżenie o kopiowanie, lecz wskazanie że Kielczanie już brzmią jak światowa czołówka a co najważniejsze słychać w tym zespole olbrzymi potencjał,  i jestem przekonany że przy następnej płycie będzie jeszcze lepiej. Bruno Shulz to obok Much najlepszy zespół młodszego pokolenia,  jednak notorzyczni debiutanci z poznania muszą wziąć się do pracy bo Bruno Shulz na dzień dzisiejszy oferuje więcej.

„Nowy Lepszy Cłowiek”  zaszczepia świeżą krew w nasz zbutwiały rynek muzyczny,  i choć nie odkrywają Ameryki to na pewno zmieniają na lepsze oblicze rodzimego rock n’rolla.

Janusz Szwarc


Dodaj swój komentarz


E-mail (wymagany, nie publikowany)

Zobacz wszystkie wywiady ›