Before Tauron Nowa Muzyka – Medeski, Martin & Wood 24.04

15 kwietnia 2012 12:37

Dwadzieścia lat działalności na nowojorskich scenach, wieloletni kontrakt płytowy z zasłużoną wytwórnią Blue Note i występy u boku tak różnych sław, jak John Zorn, Iggy Pop, czy John Scoffield to tylko kilka elementów składających się na legendę Medeski, Martin & Wood. Trudno znaleźć inne jazzowe trio, które tak skutecznie wyszłoby poza getto miłośników rozbudowanych improwizacji i dotarło ze swoją muzyką do słuchaczy, którzy na co dzień omijają jazzowe nagrania. O sile tej grupy stanowi przede wszystkim umiejętność przekraczania wszystkich muzycznych granic i niesamowity talent w tworzeniu kompozycji zdolnych poruszyć odbiorcę wychowanego na chaotycznym strumieniu współczesnych radiowych przebojów. Nowojorscy muzycy bez najmniejszego skrępowania sięgają po rozwiązania z lat 70-tych ubiegłego wieku, wzorując się na brzmieniach funka i soulu z tamtej epoki, często też urządzają sobie śmiałe wycieczki w stronę jazz-rockowego fusion, łączą jednak to wszystko z zupełnie współczesnym upodobaniem do hip-hopowych rytmów oraz rozbudowanych improwizacji, które bardzo często przechodzą w hipnotyczne, transowe utwory taneczne. Charakterystyczne brzmienie zespołu to przede wszystkim zasługa Johna Medeskiego, który w ciągu dwóch dekad działalności na scenie udowodnił, że nie straszny mu żaden instrument klawiszowy i niezależnie od tego, czy gra na klasycznym fortepianie, czy na hippisowskich Hammondach czy też na zapomnianym już nieco dzisiaj klawinecie, wszystkie jego utwory mają ten natychmiast rozpoznawalny groove, który przysporzył grupie olbrzymie grono fanów na całym świecie.
Każdy koncert Medeski, Martin & Wood to kilkadziesiąt minut doskonale przemyślanego i wyreżyserowanego szaleństwa, podróż przez różne style i gatunki, których nic pozornie nie łączy, po za tym, że stają się punktem wyjścia do rozbudowanych improwizacji. Wirtuozeria całej trójki muzyków pozwala im przeskakiwać w obrębie jednego utworu od akustycznego techno na bas i dwa klawisze fortepianu do kompletnie atonalnych fragmentów, których nie powstydziliby się najwięksi mistrzowie free-jazzowej awangardy spod znaku Ornette’a Colemana czy Erica Dolphy’ego. Zespół od lat nie ustaje w poszukiwaniach nowych środków wyrazu, włączając do swojego repertuaru zarówno klasyczne tanga Astora Piazzoli, jak i punkowe numery The Stooges, a każda kolejna płyta pokazuje, że nie ma takiego gatunku muzyki, z którego nie potrafiliby wydobyć dźwięków, zmuszających publiczność do tańca. Nic więc dziwnego, że to właśnie ich uznaje się za jedną z najważniejszych kapel w obrębie sceny nu-jazzowej i nu-soulowej oraz głównych inspiratorów nurtu, z którego na przełomie wieków wyrosły takie zjawiska, jak The Menahen Street Band czy El Michels Affair.
Chcąc uświetnić dziesiątą rocznicę działalności katowickiego Jazz Clubu Hipnoza, stawiamy na zespoły które w perfekcyjny sposób łączą różne tradycje i źródła, tworząc przy tym muzykę na wskroś współczesną, wypełnioną taneczną energią i niecodziennymi pomysłami, dlatego też nie mogliśmy zapomnieć o tych klasykach.. I to właśnie oni będą kolejnymi artystami, jakich zaprezentujemy Wam podczas tegorocznego cyklu imprez Before Tauron Nowa Muzyka, odbywającego się w różnych miastach na terenie Polski. Tym razem chcemy zaprosić was 22 kwietnia do chorzowskiego Teatru Rozrywki, gdzie odbędzie się pierwszy na Śląsku koncert tria Medeski, Martin & Wood, które pojawi się z przekrojowym materiałem, wybranym z całych dwóch dekad twórczości. Liczymy na to, że ten występ wprowadzi Was w doskonały nastrój przed sierpniowym festiwalem, kiedy to na scenach rozstawionych na terenie budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego pojawią się dziesiątki wykonawców, w mniej lub bardziej oczywisty sposób nawiązujących do dokonań tej legendarnej supergrupy.
Festiwal Tauron Nowa Muzyka odbędzie się w dniach od 23 do 26 sierpnie 2012 roku na terenie Muzemu Śląskiego w Katowicach.

www.festiwalnowamuzyka.pl

Sponsorem głównym festiwalu jest TAURON Polska Energia.
TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce, największym dystrybutorem energii oraz jednym z największych jej sprzedawców (według danych za lata 2007-2009). Grupa TAURON obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 27,8 tys. osób i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. Grupa posiada aktywa we wszystkich elementach łańcucha wartości charakterystycznego dla sektora elektroenergetycznego (wydobycie, wytwarzanie, odnawialne źródła energii, dystrybucja, sprzedaż).

Chorzów Teatr Rozrywki, godz. 19:00, bilety w cenie 130, 150, 170,190 PLN

info:materialy prasowe organizatora


Dodaj swój komentarz


E-mail (wymagany, nie publikowany)

Zobacz wszystkie wywiady ›