Stop Mi! – „Matematyka”,wyd. Agora SA, 2010

2 grudnia 2010 05:51

Stop Mi to młody, obiecujący zespół z Warszawy. Powstali w 2008 roku i mają już na swoim koncie kilka małych sukcesów: byli laureatem paru przeglądów dla młodych kapel m.in. prestiżowego  „Dobra strona rocka”, wydali dwie dobrze przyjęte przez publike EP-ki, występowali  na koncertach z takimi zespołami jak Negatyw, Kombajn do Zbierania Kur po Wioskach czy TSA. Co ciekawe, wielu słuchaczy porównuje muzyke Stop Mi  własie do „Komabajnów”, lecz ja nie jestem zwolennikiem takiego porównywania, zwłaszcza że chłopaki ze stolicy mają swój charakterystyczny muzyczny wyraz. Zespół określa się w ramach indie-rocka , jak sami podkreślają nie jest to jednak określający ich „strzał w dziesiątkę” , lecz na pewno stwierdzenie to trafia bardzo blisko. Moim zdaniem możemu mówic tu o swego rodzaju uni polsko-brytyjskiej, swoją drogą na wyspach wbiliby sie w main-stream błyskawicznie, moze warto i tam spróbować, dlatego dla fanów brytyjskiego grania Stop Mi to ciekawa propozycja.

„Matematyka” wydawana jest przez Agorę S.A. – nieźle nie(?)- to chyba najwiekszy sukces zespołu, dostać się pod skrzydła takiego giganta no no no… Samo wydanie płyty będzie w formię książki z dużą dawką informacji o zespole i zdjęć  – taki zabieg jest dośc charakterystyczny dla Agory – w końcu za książkę jeszcze nie płaci sie Vat’u, ale za to cena płyty jest niska i na pewno zachęca do kupienia. Na krążku mamy również gości, co dziś na rynku muzycznym po mału staje się regułą. Mamy: dośc nietypowo – aktora w osobie  Roberta Czebotara („Metamorfoza”), którego głos znany jest m.in. z bajki Toy Story gdzie dubbingował Chudego. Natomiast w kawałkach takich jak np. „Niedzielny plan lekcji” gościł kwartet smyczkowy pod przewodnictwem Doroty Woźniak-Mocarskiej. To nie koniec klasyki ponieważ swójego głosu udzieliła również wokalistka Teatru Roma. Także goście raczej nie przeciętni, również w nieprzeciętnych rolach.

Muzyka na plycie jest „dopelnieniem księżyca w pełni” – takie słowa przyszły mi na myśl podczas słuchania „Matematyki” . Przyjemne dźwięki, wpadająca w ucho melodia, również konstrukcje dają dużo zabawy, bo gdy czujemy że piosenka się konczy i w głowie snuje się słowo „szkoda”, tak na prawdę mamy jeszcze kilka chwil na degustację utworu do końca. Są tu utwory dośc poważne, artystyczne lecz nie trzeba wielkiego skupienia by zrozumieć sens utworu- i to jest bardzo ciekawe – ponieważ wszystkiego słucha się lekko i raczej nie trzeba mieć wyrafinowanego gustu czy niepotrzebnie skupiać swoje muzyczne zmysły – to jednak nie jest to muzyka komercyjna z jaką przyszło nam się zmagać w Polsce. Teksty świetne, zaskakujące, dopracowane… muzyka nie opiera sie na prostych akordach tylko jest prawdziwą muzyką z pomysłem… jak w kawałku „Metamorfoza”, stworzony z dwóch części, które razem trwają bite 11 minut i w których to śpiew przeplatany jest z tekstem mówionym – aż chce sie słuchać choćby po to aby dowiedzieć się o co chodzi.

Podsumowując płyta Stop Mi zdecydowanie warta jest tych swoich „34 zł z groszami do nabycia w Empikach” . Debiut bardzo dobry, nieźle to wszystko się zapowiada. Muzyka fajna, z pomyslem, bardzo alternatywna lecz w tej bardziej przystępnej dla śmiertelników odslonie. Polecamy…

Przemysław Spadło


Dodaj swój komentarz


E-mail (wymagany, nie publikowany)

Komentarze (0)

  1. Miki pisze:

    brawo! udana plyta

  2. rockman pisze:

    quality stuff


Zobacz wszystkie wywiady ›