Nell – „White Noise Zone”

16 stycznia 2010 13:38

nell „White Noise Zone”

Polskie Radio / 2010

Debiutancki album chorzowskiej grupy NeLL, to obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy szukają w muzyce przede wszystkim dobrych melodii.”White Noise Zone” to mieszanka nowych oraz starszych utworów grupy, których muzyczny punkt odniesienia znajduje sie gdzieś pomiędzy indie a post-punkiem.

NeLL to bodajże ostatni z polskich zespołów, który powstając na dogasającej fali muzyki związanej z nurtem new rock revieval, nie doczekał się jeszcze debiutu. Muzyka grupy odwołuje się do dokonań flagowych zespołów tego nurtu, podobnie jak w przypadku kilku innych polskich grup – Lili Marlene, George Dorn Screams, czy Hatifnats. NeLL wpisuje się w ten szereg, jako zespół, który w podobny sposób, próbował wszczepić na polski rynek pewien sposób grania, żywo obecny na scenach w Londynie czy Nowym Jorku. Dzięki takim grupom coraz rzadziej pojawiało się zdziwienie na widok polskiego zespołu, który grając nowofalowo i śpiewając po angielsku, starał się nadać swojej muzyce bardziej uniwersalnego charakteru.

Grupa zasłynęła szerzej w roku 2007, za sprawą eksperymentu portalu Megatotal. Za jego pośrednictwem zespół wydał swojego pierwszego singla, który został całkowicie sfinansowany przez fanów. Premiera „Downwards the city” odbyła się podczas akustycznego koncertu w studiu im. Agnieszki Osieckiej. Muzycy wypatrzeni przez Piotra Stelmacha, dwukrotnie znaleźli się na jego składance „Offensywa”. W kolejnych miesiącach zespół zaliczył kilkadziesiąt koncertów w Polsce oraz za granicą (m.in w Czechach i na Litwie). Pojawił się także na sesji akustycznej w Antyradiu oraz programie Backstage prowadzonym w TV Silesia przez Mietalla Walusia oraz Wojciecha Kuderskiego. Kwestią bez wątpienia najistotniejszą w promocji zespołu były same utwory, które szybko zjednały zespołowi grono fanów. Ostatecznie Polskie Radio, które bardzo przyczyniło się do promocji NeLL, zostało wydawcą „White Noise Zone”.

Debiut NeLL to przede wszystkim zbiór 11 solidnych rockowych utworów, w których elementy improwizacji, czy elektroniki zostały ograniczone do minimum. Na pierwszy plan wysunięto melodie poukrywane w refrenach. Płytę otwiera mocny „Just Believe”, który jednoznacznie daje do zrozumienia, że mamy do czynienia z zespołem gitarowym. Niewątpliwą zaletą krążka jest utrzymanie w miarę zróżnicowanego tempa, które jednocześnie nie zaburza klimatu całej płyty. Dzięki temu nie jesteśmy skazani na przeprawę przez 11 odbębnionych schematów zwrotka-refren. Tytułowy utwór „White Noise Zone”, to chłodna ballada, której nie brakuje delikatności. To, że zespół stać na podobne ukłony w rejony bardziej wygładzonych brzmień, świadczy utwór „Zgaśnij Księżycu”, w którym wykorzystano wiersz Andrzeja Bursy, czy Interpolowy „Technikolor Illusions”. NeLL gra jednak przede wszystkim utwory dynamiczne i porywające, jak świetnie odświeżone „Impossibly True” czy „Slightly Dandy”.

Trochę nieszczęśliwie maniera wokalna Bartka Księżyka zbyt często zostaje porównywana do głosu Briana Molko. Rzeczywiście nie da się ukryć, że muzyk posiada podobnie melodyjnie-drapieżną barwę. To jednak zbyt proste porównanie, z całą pewnością nie oddające jego pełni możliwości wokalnych. Problem w pewien sposób polega na czym innym. Rzeczywiście słuchając albumu, kilkakrotnie słychać bliskie podobieństwo do głosów znanych z Placebo(otwierający „Just Believe”), Muse („Lady C”) czy Manic Street Preachers („Lemon Cold Ice Milk”). Ciekawe, że te konteksty znikają przy utworach z polskim tekstem, w których Bartek wypada dużo bardziej naturalnie. Wygląda to tak jakby angielski tekst narzucał mu pewien sposób śpiewania. Nie podlega jednak wątpliwości, że muzyk śpiewać potrafi i kilkakrotnie dobitnie to udowadnia.

„White Noise Zone” wprawdzie nie powala innowacyjnością, jednak w interesujący sposób odświeża pewien sposób grania, ulokowany gdzieś pomiędzy indie a postpunkiem. To spójny i dobrze zgrany materiał, w którym zespołowi udało się uniknąć banalności rozwiązań o które tak łatwo w dzisiejszej muzyce rockowej.

 

 

Marcin Bieniek


Dodaj swój komentarz


E-mail (wymagany, nie publikowany)

Zobacz wszystkie wywiady ›