Igor Boxx – „Dream Logic”, wyd. Universal /2012

26 lutego 2013 18:05
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

W 2012 roku muzyczny świat obiegła wiadomość o reaktywacji kultowej grupy Skalpel. Duet zapowiedział prace nad nowym materiałem oraz wspólne koncerty. Jednak to nie koniec dobrych wiadomości dla fanów, bowiem 1/2 zespołu, w postaci Igora Pudło, tego samego roku zaprezentował kolejną w swym dorobku solową płytę. Po „broniącej się twierdzy” Breslau przyszedł czas na nieco lżejsze klimaty. Przyszedł zatem czas na kojący Dream Logic, czyli solidną dawkę tanecznych rytmów, które w wykonaniu Igor Boxx prezentują się znakomicie. Jest to swego rodzaju powrót do przeszłości, ponieważ płyta silnie związana jest z twórczością lat 90′ w których to Igor Pudło stawiał swoje pierwsze muzyczne kroki. Podczas słuchania przeniesiemy się do ciemnych, zadymionych knajp w których klientela atakowana była pierwszymi próbami samplowania dźwięków i poszukiwania nowych jeszcze bardziej pokręconych rozwiązań i trików. Na szczęście materiał nie jest zbytnio podrasowany co sprawia, że muzyka jest bardziej naturalna i spójna, tak jakby żywcem wyjęta z lat 90′. Artysta sięgną tylko po niezbędne środki to uzyskania unikalnego klimatu. Są nimi takie gatunki jak nu-jazz, industrial, trip-hop, no i oczywiście najważniejszy w tym wszystkim koncept groove. Jeśli dołożymy to tego doświadczenie i profesjonalizm w składaniu muzyki jakimi dysponuje Igor, nie możemy być zaskoczeni pozytywnym wynikiem.

Nowy album, w porównaniu do jego poprzedników od początku wyróżnia się większym optymizmem. Już w pierwszych dźwiękach „Kitsch Me To Dance” usłyszymy elektroniczne zacięcie wytwórni Ninja Tune, z którą Skalpel niedawno się związał. Po spokojnym pierwszym kawałku przechodzimy do big beatowego transu w „Out Of Our Headz”. W trzecim z kolei „Take Me Home” usłyszymy już jazzującą stronę Igor Boxxa, wzbogaconą egzotycznymi dźwiękami bębnów i ciekawym wokalem. Doszukać możemy się tutaj również wspomnianego przez Igor w wywiadzie, jednoprocentowego udziału obcej siły w formie „Królowej marsa” zespołu Pustki. Wyraziste rytmicznie „The 90’s” wybuja nas dzięki świetnej partii perkusyjnej co w połączeniu z elektroniką stworzy naprawdę soczysty beat. „Me,Myself And I&I” to kąsek którego nie powstydziliby się nawet Gorillaz. Najbardziej charakterystyczny kawałek na płycie, prawdziwa perełka. „Vermilion Sounds” to ciekawy, taneczny kawałek z dużą dawką elektronicznych dziwactw. „Dirty Vibes” z kolei uzbrojony jest, oprócz tanecznych rytmów, również w etniczne dźwięki, przez co klimatem trochę odstaje od reszty. Zamykający album, tytułowy „Dream Logic” to prawdziwy szalony sen, którego żadne prawa logiki nie obejmują, jak to bywa w snach. Połamane melodie, burzące spokój wstawki i psychodeliczne nuty sprawiają że o tym kawałki nie łatwo zapomnieć. Wbija się z mózg z chirurgiczna precyzją, przez co możemy się nim w pełni cieszyć.

Najnowsza płyta Igor Boxx to dowód, że artysta nie odpoczywa, tylko wciąż bawi się muzyką. Po wojażach z „Breslau” musiało nastąpić nieco lżejsze granie, przez co solowy dorobek Igora staje się pełniejszy. Nic tylko czekać na to co zmajstruje duet Skalpel.

Przemysław Spadło

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Dodaj swój komentarz


E-mail (wymagany, nie publikowany)
  • 29-08 Thirty Seconds To Mars

    Kraków, TAURON Arena Kraków, ul.S.Lema 7, godz: 19:00 bilety w cenie od 169 PLN


Zobacz wszystkie wywiady ›