Muzyki tej nie można jednoznacznie sklasyfikować, jak napisano w jednej z recenzji jest ona “wypadkową tysiąca wpływów, kultury słuchania różnej muzyki, otwartości na samego siebie i ludzi wokoło”.
Od 15 maja 2006 roku, kiedy wyszła debiutancka płyta SKY IS THE LIMIT, można odbyć niezwykłą podróż wraz z HIPGNOSIS.
Zespół powstał w Krakowie w 2004 roku. Nazwa jest grą słów, pobrzmiewa w niej wiele znaczeń i odniesień. Muzycy współpracowali wcześniej z wieloma zespołami krakowskimi, ale HIPGNOSIS jest dla nich “punktem zero” i ponownymi narodzinami, dlatego ich muzyczna przeszłość nie jest dla tego projektu zbyt istotna.
Konsekwentnie nie zamieszczają nigdzie swoich zdjęć ani nie podają nazwisk, słuchaczy chcą do siebie przekonywać tylko dżwiękami. W czasie koncertów na próżno oczekiwać zbyt wielu zapowiedzi ze sceny i prób werbalnego kontaktu z odbiorcami – jak twierdzą, nie chcą ani siebie, ani publiczności rozpraszać …
“SKY IS THE LIMIT”, debiut fonograficzny HIPGNOSIS, powstało między marcem a wrześniem 2005 pod okiem Łukasza Goryckiego. Grupa nagrywała ją w krakowskich studiach FPGS i własnym Hipgnosis-Art Studio. W tym samym czasie Łukasz Gorycki brał udział w realizacji płyty legendarnego gitarzysty Pink Floyd Davida Gilmoura. Niestety muzykom nie udało się spotkać ze sobą. Szkoda, bo Pink Floyd to jedna z najważniejszych inspiracji lidera HIPGNOSIS – SeQ’a.
Płyta ukazała się dzięki współpracy ich własnej firmy STUDIO HIPGNOSIS-ART ( muzycy odrzucili propozycję podpisania kontraktu z Universal Music Poland i aby zachować pełną artystyczną i finansową kontrolę, powołali własną firmę ) i krakowskiego wydawnictwa MUSIC CORNER, mającego na swoim koncie kilkadziesiąt dziś już legendarnych albumów, m.in. De Press i Dziubka, Pudelsów, Homo Twist, Świetlików czy Tymona Tymańskiego. To udane połączenie alternatywnej przeszłości z powiewem świeżego spojrzenia na muzykę.
1 pażdziernika 2007 roku ukazał się album koncertowy Still Ummadelling”. Tradycyjnie wydawcą była własna firma, a nowym dystrybutorem – Wydawnictwo Rock Serwis.
18 lipca 2008 roku zespół dał bardzo dobrze przyjęty koncert na Festiwalu NIGHT OF THE PROG III, Loreley ( Niemcy ), obok tak wielkich wykonawców jak Tangerine Dream, Klaus Schulze & Lisa Gerrard, Roger Hodgson (Supertramp), Fish, Pain Of Salvation i wielu innych.
14 listopada 2011 roku ukazała się nowa płyta pod tytułem “Relusion”, spójna wypowiedż na temat ( wszelkich ) religii i duchowej strony życia człowieka, zainspirowana książką Richarda Dawkinsa “Bóg Urojony”. Album zawiera 72 minuty muzyki, na które składa się tylko 6 utworów. Już zbiera pochlebne recenzje, a wiele z nich podkreśla niepowtarzalność brzmienia zespołu. Faktycznie, mimo wielu wpływów, trudno znależć jakikolwiek jeden wzorzec … W wielu podsumowaniach roku 2011 płyta była wysoko notowana, np. w zestawieniu Nocy Muzycznych Pejzaży Piotra Kosińskiego ( Program III Polskiego Radia ) zajęła 5 miejsce na świecie, najwyższe z wszystkich polskich wydawnictw.
„To trzecie wydawnictwo grupy i zarazem osiągnięcie muzycznej doskonałości, jaśniejszej i bardziej wyrażnej niżli natarczywe neonowe pobłyski rodzimego gwiazdorstwa” Szymon Gołąb, Jazz Radio.
„Utwór czwarty położył mnie na łopatki – jest tu jedna z najlepszych prog-rockowych solówek na klawiszach jaką nagrano!” Konrad Niemiec, Prog-Rock
„Wirtuozerska, a przy tym niespieszna płyta przepływa w odtwarzaczu, kojąc klawiszowymi pasażami, elektronicznymi dźwiękami i intrygującym głosem KuL.” Joanna Wiśniewska Metal Mundus
http://www.hipgnosis.pl/
http://www.facebook.com/Hipgnosis.band
http://www.myspace.com/hipgnosispl
Lebowski – zespół grający szeroko rozumianą ”muzykę progresywną”.
Na debiutanckim albumie „Cinematic” z 2010r. usłyszeć można dźwięki z pogranicza art rocka, muzyki filmowej, eksperymentalnej i improwizowanej, zamknięte w spójnej całości, określonej charakterystycznym i rozpoznawalnym stylem zespołu.
„Cinematic” to muzyka do nieistniejącego filmu.
Tematycznie śmiało można uznać ją za koncept album , dedykowany wielkim postaciom polskiego kina.
Muzycznie – płyta bardzo spójna, gęsto usiana tworzącymi swoisty kolaż dynamicznymi tematami . Niczym obraz dobrego reżysera, Lebowski trzyma słuchacza w napięciu, zmieniając nastroje, grając na emocjach, niepokojąc. Rozbudowane i wielowątkowe kompozycje, pozwalają snuć opowieść zaskakującą i niebanalną. Całości dopełniają bogate instrumentarium i ciekawe aranżacje, co jednak nie przeszkadza muzyce stawać się chwilami ascetyczną, skromną i wyciszoną.
Charakterystyczne dla „Cinematic” są wplecione w muzykę oryginalne kwestie pochodzące z klasycznych filmów kina polskiego i światowego.
Debiut Lebowskiego wywołał duże zainteresowanie zarówno w Polsce jak i za granicą. Pochlebne recenzje z ponad 20 krajów, tytuły „albumu tygodnia” w Polsce, Kanadzie, Finlandii i Brazylii, publikacje w czasopismach „Metal Hammer”, „Teraz Rock”, „LIZARD”, „Nocturne” (Serbia), „Inferno” (Finlandia), to dorobek ostatnich kilku miesięcy. Słuchacze
Rok 2011 upłynął zespołowi pod znakiem koncertów, mi.in na International Rock Conspiracy w Berlinie, czy Ino Rock Festiwalu u boku Brendana Perry (Dead Can Dance) i Pain Of Salvation.
Lebowski to:
marcin grzegorczyk – gitary
marcin łuczaj – syntezatory
marek żak – bas
krzysztof pakuła – perkusja
15.04.2012 – Chorzów, Lesniczówka, Al.Muzyków1 , godz. 20:00, bilety w cenie 20 PLN
źródło:www.lesniczowka.art.pl